zvon_jerab

Zvon Štěpán-Maria

Zvon Štěpán Maria byl vytažen na věž na slavnost sv. Jiljí v neděli 3. září 2023 ráno. Zatím se na něj zvoní jen příležitostně ručně, za několik týdnů bude vybavem motorem a začne zvonit pravidelně.

Třetí zvon ve svatojilské zvonici chyběl od druhoválečných rekvizic. Byl ulit 14. dubna 2023 ve zvonařství Grassmayr v Innsbrucku. Jedná se o zvon se středně těžkým žebrem, hmotností 770 kg, průměrem věnce 107 cm a laděním fis1. Nese jméno Štěpán-Maria: Maria bylo původní zasvěcení nejmenšího svatojilského zvonu, Štěpán pak připomíná tragicky zesnulého zvoníka Štěpána Valentu, na jehož připomínku uspořádal spolek Sanctus Castulus veřejnou sbírku na nový zvon.

Zatímco dva větší svatojilské zvony – Jiljí a Dominik – byly uchráněny dějinných zvratů, ten nejmenší má pohnutou historii. Původní zvon Maria pocházel z roku 1617, přelit byl Karlem Bellmannem v roce 1831 a rekvírován 1916 za 1. světové války. Ze sbírek farníků a dobrodinců byl pořízen nový zvon, odlitý 1923 Arnoštem Diepoldem, který však byl rekvírován 1942 za 2. světové války.

O Třech ve třech

Podcast o víře a životě z ní

Po letní přestávce pokračujeme v podcastu O Třech ve třech.

Dva mladí moderátoři si předem připravují otázky, které vycházejí z Apoštolského vyznání víry. Bratr dominikán sice zná dopředu téma dílu, ale otázky nikoliv, a tak nezřídka bývá lehce zaskočen.

Vychází každý čtvrtek ve tři odpoledne na Spotify, Apple Podcasts a Soundcloudu.